Těžba kryptoměn aneb vyplatí se těžba Bitcoinů?

Největší výhodou kryptoměny je bezpochyby decentralizace. Pokud odesíláte platbu standardním bankovním převodem, musí být vaše transakce ověřena zprostředkující bankou. Vaše zdroje proto podléhají přáním ostatních. Kvůli blockchainu je však celý transakční proces rozptýlen mezi různé uzly (horníky) v síti.

Jak funguje těžba kryptoměn?

Při těžbě kryptoměny můžete krumpáč uzamknout v kůlně. To co potřebujete, je výpočetní technika. Mnoho počítačů. Stručně řečeno, těžba zahrnuje nalezení konkrétního řetězce a každý, kdo jako první najde správné pořadí, bude za extrahování bloku odměněn. Jedná se tedy o výpočetně složitý matematický problém (šifrovaný hash), můžete jej vyřešit pouze náhodnými testy a musíte dosáhnout shody s ostatními horníky v síti.

Proces extrakce může trvat v různém čase, ale pro bitcoinovou síť obvykle trvá asi 10 minut. Pokud je blok úspěšný, je extrahován a zapsán do blockchainu. Jeden blok obsahuje informace o transakci, jako je adresa odesílatele, adresa příjemce a částka, která má být odeslána. Počet transakcí je určen velikostí bloku, která se může lišit pro různé kryptoměny. U bitcoinů je to v současné době 1 MB.

Kolik bitcoinů získám těžbou?

Aby horníci mohli poskytovat velmi vysoký (a drahý) výpočetní výkon a platit všechny vysoké účty za elektřinu, jsou motivováni výhodami těžby bloků. Měnu však může získat pouze osoba, která nejdříve dešifruje matematické operace (12,5 BTC pro bitcoiny) a navíc získá také poplatky za danou transakci, které jsou uloženy v bloku. Těžba je tedy vysoce konkurenčním prostředím a nemusí být pro každého prospěšná.

Hlavní výhoda blockchainu

Protože všechny uzly v síti jsou zapojeny do potvrzování transakcí, je bezpečná decentralizace velmi důležitá, takže není nutné, aby zprostředkovatelé – některé centralizované instituce, určovaly, zda je transakce platná. Zároveň to zabraňuje jednotlivcům soustředit proces potvrzování transakcí ve svých rukou a neschopný získat moc prostřednictvím sítě. K tomu musí mít více než 51% těžební kapacity (a tedy 51% útoku na rozvodnou síť). K tomu bude vyžadovat počítačovou technologii a její spotřeba energie se bude rovnat menším státům, což je nepravděpodobné. Teoreticky však může zaútočit na síť a způsobit například takzvaný problém dvojitého utrácení.

Na čem se kryptoměny těží?

Doba, kdy se těžební technologie může stát stolním počítačem, byla vždy kryptoměna. Dnes se bez nejlepší grafické karty na trhu neobejdete. Pokud si tedy myslíte, že právě stahujete některé bitcoiny do počítače, určitě vás zklameme. Časy, kdy se vám podařilo vybrat kryptoměnu pomocí grafické karty používané k hraní náročnějších počítačových her, jsou pryč. V dnešní době potřebujete vysoce výkonnou grafickou kartu (GPU) nebo montáž a hardware pouze pro těžbu kryptoměn, tzv. Horníků ASIC.

Vyplatí se těžba kryptoměn?

Při porovnání těchto údajů by vás zajímalo, zda těžba bitcoinů může přinést výnosy? Dobrá otázka. Odpověď je ne! V dnešní době je výběr BTC velmi náročným hardwarovým problémem, takže i když je baterie velmi nízká nebo nulová, bude to ztráta.

Naštěstí existuje řešení. Je to první země z České republiky! V roce 2010 založil Marek Palatinus těžební fond SlushPool, kde horníci kombinovali svůj výpočetní výkon, aby se zvýšila šance na objevování a potvrzování bloků. Poté, na základě výkonu, který poskytují fondu, je zisk spravedlivě vydělen poměrem. Samozřejmě, jak bylo uvedeno výše, dnes existuje mnoho takových bazénů.

Těžba altcoinů

Ethereum, Litecoin, Monero, Dash, Bitcoin Cash, Zcash a další coiny ještě nemají tak úplnou infrastrukturu, takže je jednodušší a výhodnější tyto mince vybrat. Nenechte se však zmást, i když je těžba těchto mincí tak konkurenceschopná, že jako začátečník nemáte téměř žádnou šanci. Rovněž je třeba vzít v úvahu, že hodnota některých z těchto kryptoměn bude i nadále stoupat. Každý výběr má mírně odlišná pravidla, ale princip je stále podobný bitcoinu.

Stručně řečeno, věříme, že již není potřeba těžby bitcoinů v malém nebo velkém měřítku. Existuje tedy pouze možnost těžby skrze skupinu nebo Faucety.

Za napsání nového komentáře získáš 1-20 Satoshi

Napiš komentář k tomuto článku a získej odměnu v Bitcoinech.

K přičtení Satoshi je zapotřebí mít účet na Cryptoo.me a uvést správný email. Odměna je připsána po schválení komentáře.

V případě spamu nebude komentář schválen!

Čím více užitečnější komentář nebo obsáhlejší komentář tím větší bude odměna v Satoshi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *