Kdo je Satoshi Nakamoto?

Satoshi Nakamoto je jméno nebo pseudonym jednotlivce nebo skupiny, kteří navrhli a vytvořili protokol pro bitcoin potřebný software Bitcoin-Qt. Na e-mailové konferenci byl v roce 2008 zveřejněn metzdowd.com popis digitální měny Bitcoin. V roce 2009 se vydal první software pro spuštění celé sítě a první měnová jednotka bitcoinů. I když existuje několik teorií, kdo je Satoshi Nakamoto, jeho skutečná identita není známa.


Satoshi Nakamoto nadále přispíval k dalším verzím bitcoinového softwaru s dalšími vývojáři, dokud jeho spojení s vývojovým týmem a celou komunitou v polovině roku 2010 postupně nezmizelo. Předal ovládání úložiště zdrojového kódu a klíčových softwarových funkcí Gavinovi Andresenovi. Také předal doménu Bitcoin.org a několik dalších domén klíčovým členům bitcoinové komunity.


Před vytvořením bitcoinu neexistoval žádný záznam o totožnosti Satoshi Nakamota. Satoshi je japonské mužské jméno a jeho význam má mnoho podob, například „moudrý“, a „chytrý“.


V osobních informacích nadace P2P Satoshi Nakamoto tvrdil, že je 37letý Japonec. To však vyvolalo velké podezření, protože jako jazyk používá angličtinu a bitcoinový software ještě nebyl zaznamenán ani vydán v japonštině.


Pravděpodobně první vydání jeho původního bitcoinového softwaru bylo dílem skupiny spolupracovníků, která vedla lidi k přesvědčení, že Satoshi Nakamoto je kolektivní pseudonym skupiny.

V komentářích ke zdrojovým kódům a příspěvcích na fóru používá britskou angličtinu. To naznačuje, že alespoň jedna osoba vydávající se za něj ve sdružení by měla patřit na území společenství.

Za napsání nového komentáře získáš 1-20 Satoshi

Napiš komentář k tomuto článku a získej odměnu v Bitcoinech.

K přičtení Satoshi je zapotřebí mít účet na Cryptoo.me a uvést správný email. Odměna je připsána po schválení komentáře.

V případě spamu nebude komentář schválen!

Čím více užitečnější komentář nebo obsáhlejší komentář tím větší bude odměna v Satoshi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *