Jak těžit bitcoin?

Abyste mohli zahájit těžbu, musíte nejprve mít těžební stroj. Ačkoli se nejprve bitcoinová těžba prováděla na běžných domácích počítačích a později na grafických kartách, dnes na těchto strojích možná nebudete moci bitcoiny získat (nebo je získáte, ale za dlouhou dobu).


Dnešní těžba bitcoinů se provádí pomocí specializovaného hardwaru, který je přímo navržen a používá se pouze k těžbě bitcoinů nebo jiných měn, které běží se stejným algoritmem. Nazývají se čipy integrovaných obvodů specifické pro aplikaci (ASIC), spotřebovávají méně energie a těží rychleji. Tato zařízení jsou nákladná a časově náročná na výrobu, ale jejich rychlost je úžasná – nejvýkonnější stroj dokáže vypočítat 14 terahertzů za sekundu (tj. 1012 pokusů vyřešit blok za sekundu) a jejich vývoj se stále pohybuje vpřed .


Dalším nezbytným krokem je nastavení bitcoinové peněženky. Díky tomu získáte vydělané bitcoiny a můžete je nadále používat. Bitcoinová peněženka vám umožňuje jasně spravovat vaši bitcoinovou adresu, protože samotný bitcoin je technicky uložen v blockchainu. Každá bitcoinová adresa má formu veřejného klíče a je jí přiřazen soukromý klíč. Veřejný klíč se skládá z jedinečné kombinace znaků, jak je znázorněno níže: 1McmtLXhr6CwmudEmHQ4wNCf86EQBh2kg6. Je to v zásadě účet, pokud chcete něčí bitcoin, dejte mu svůj veřejný klíč. Každá bitcoinová adresa je veřejná a v případě potřeby můžete sledovat všechny transakce na ní provedené. Soukromý klíč je naopak tajný a slouží k odesílání plateb. Ztratíte-li svůj soukromý klíč, ztratíte navždy bitcoiny uložené na této bitcoinové adrese. Existuje několik typů peněženek, od jednoduchých online peněženek přes software, až po nejbezpečnější hardwarové a papírové peněženky, z nichž každá má své výhody i nevýhody. Některé peněženky mohou obsahovat více měn současně.


I s těmi nejlepšími ASIC minery je dnes velmi obtížné vybírat bitcoiny doma. V konkurenci velkých těžebních farem nemůže malý stroj obstát a samotná těžba bitcoinů není vždy zisková. Řešením této situace je spolupráce s horníky v tzv. Těžebních poolech. Horníci poskytují skupině svůj výpočetní výkon. U bitcoinů jsou výnosy rozděleny podle výkonu poskytovaného každým horníkem. Příjem bitcoinů je nízký, ale velmi pravidelný. Nevýhodou těžebních poolech je, že jsou povinni platit provozovatelům poplatky, které jsou obvykle 0% až 2% z odměny, kterou těžaři dostávají. Po výběru poolu se stačí zaregistrovat a nastavit svůj účet na jeho stránce. Poté obdržíte „ID pracovníka“ těžebního zařízení.


Jakmile máte hardware, peněženku a vybraný pool, musíte spustit software, který vás připojí k blockchainové a bitcoinové síti. Software dodává práci horníkům, získává úplné výsledky jejich práce a poskytuje informace zpět do blockchainu. Software pro těžbu bitcoinů navíc sleduje těžební činnost a zobrazuje základní statistiky, jako je teplota, chlazení, hash rate a průměrná rychlost bitcoinového dolu.


Existuje více bezplatných programů pro těžbu bitcoinů, nejlepší programy lze spustit téměř na jakémkoli operačním systému a každý má své výhody a nevýhody. Některé těžební pooly mají svůj vlastní software, zatímco jiné nikoli.


Začátečníci ocení software Nice Hash Miner. Je velmi jednoduchý na ovládání, těží více měn a automaticky vybírá algoritmus, který se v dané chvíli nejvíce vyplatí. Po stažení, vyberete zařízení, na kterém chcete pracovat a jednoduše těžíte.

Za napsání nového komentáře získáš 1-20 Satoshi

Napiš komentář k tomuto článku a získej odměnu v Bitcoinech.

K přičtení Satoshi je zapotřebí mít účet na Cryptoo.me a uvést správný email. Odměna je připsána po schválení komentáře.

V případě spamu nebude komentář schválen!

Čím více užitečnější komentář nebo obsáhlejší komentář tím větší bude odměna v Satoshi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *