Co je to Bitcoin?


Bitcoin – první kryptoměna na světě, existuje již více než deset let. Pro jednu zemi je to rezistence vůči národním fondům, pro jinou zemi je to investiční nástroj, mezinárodní platební metoda nebo dokonce jen inspirace pro jiné kryptoměny, jako je Ethereum.

Bitcoin je první a nejrozšířenější kryptoměna. Bylo zahájeno 3. ledna 2009 programátorem (nebo skupinou programátorů) pojmenovaným po Satoshi Nakamotovi. Bitcoin umožňuje platit komukoli na světě – není nutný bankovní účet ani registrace, stačí si je stáhnout několik z mnoha bitcoinových peněženek. S pomocí technologie peer-to-peer lze globální platby provádět bez centrálního správce. Zpracování a vydávání transakcí (těžba) jsou prováděny společně a pracovníci, kteří poskytují dostatečný důkaz počítačové schopnosti (tzv. Důkaz o práci), mají právo psát novou transakci v průměru každých deset minut. Transakce se zapisují do decentralizované databáze blockchainu.

Tvůrce bitcoinů, Satoshi Nakamoto, nevytvořil bitcoiny jen „od stolu“. V Whitepaperu knize o bitcoinech Satoshi Nakamoto odkazuje na některé z prvních technologických projektů, které založil. Jedná se hlavně o projekty tzv. Aktivistů skupinových hackerů typu cypherpunks, kteří se snaží zvýšit svobodu pomocí technik, které zlepšují soukromí v digitálním prostředí. Satoshi Nakamoto konkrétně zmínil projekty Hashcash a b-money. Bitcoin je perfektní kombinací několika technických znalostí.

Bitcoin běží více než deset let bez jediného vypnutí. Během této doby došlo k mnoha technologickým vylepšením, hackerským útokům na bitcoinové burzy a služby, regulačním snahám a zákazům. Bitcoin však stále běží a přitahuje stále více programátorů, ekonomů, investorů a obyčejných lidí, kteří hledají způsob, jak udržet kupní sílu, která není snadno zabavitelná.

Celkový počet bitcoinů nikdy nepřekročí 21 milionů. Nejedná se o falešný příslib vývojáře, ale o omezení zabudované přímo do bitcoinového protokolu – soubor pravidel, která definují, co je bitcoin. Na dodržování protokolu dohlíží takzvaná decentralizovaná síť uzlů – kompletní síťové uzly. Na světě je více než 75 000.

Přestože celkový počet bitcoinů nikdy nepřesáhne 21 milionů, počet bitcoinů v oběhu bude ve skutečnosti nižší a může klesat. Už víme, že existuje více než 5 let v oběhu přibližně 3,8 milionu bitcoinů. Může se jednat o bitcoiny, jejichž majitelé ztratili své soukromé klíče. Z důvodu neopatrného zacházení se soukromým klíčem se toto číslo může zvýšit. Bitcoin tedy představuje deflační měnu – měnu, jejíž oběh v průběhu času klesá.

Ve skutečnosti výše uvedený význam znamená, že jak se může hodnota bitcoinů zvyšovat, počet mincí potřebných k nákupu zboží se sníží. Průměrná velikost transakce se sníží a místo celého bitcoinu budeme stále častěji používat satoshi. Některé projekty bitcoinů, jako je nadstavba platebního systému Lightning Network, to vzaly v úvahu a uváděly všechny hodnoty v satoshi jednotkách.

Nezávislost bitcoinu na jakékoli autoritě je základním pilířem jeho reputace. Komunita bitcoinů postupně prošla heslem „nedůvěry, ověřte“ – všechny zdrojové kódy a implementace okolního softwaru a infrastruktura (jako jsou peněženky) jsou otevřené a transparentní. Tímto způsobem si každý může ověřit, že bitcoiny fungují tak, jak tvrdí ostatní – například nelze vydávat žádné nové jednotky.

Na začátku července 2019 činila tržní hodnota (tj. Počet jednotek v oběhu vynásobený aktuální jednotkovou cenou) přibližně 200 miliard USD. Naproti tomu celková tržní hodnota zlata je přibližně 7 bilionů dolarů. Tržní hodnota ovlivňuje kolísání cen mimo jiné – čím vyšší je tržní hodnota bitcoinů, tím menší kolísání cen lze očekávat. Ve srovnání s prvními lety byla cenová volatilita bitcoinů velmi nízká – během roku 2011 cena bitcoinů vzrostla během několika měsíců z 0,3 na 30 USD a poté klesla na 2 USD. Je to právě kvůli jeho vysoké tržní hodnotě, že bitcoiny v posledních letech nezažily takovou volatilitu, a to právě proto, že kolísání cen je stejné a vyžaduje stále více finančních prostředků.

Nicméně v kontextu tradičních finančních trhů je bitcoin stále velmi volatilní (nemluvě o jiných kryptoměnách, které mají mnohem nižší tržní hodnotu). Obchodování s bitcoiny je velmi stresující záležitost, protože burzy kryptoměn jsou otevřené 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Z dlouhodobého hlediska se nejbezpečnější strategií je takzvané „hodl“ – dlouhodobé držení bitcoinů bez obav z krátkodobých výkyvů cen. Potenciální investor by však měl znát všechny prvky soukromého klíče – samozřejmě by neměl investovat více do takových spekulativních a experimentálních aktiv, aby si ztrátu nemohl dovolit.

Za napsání nového komentáře získáš 1-20 Satoshi

Napiš komentář k tomuto článku a získej odměnu v Bitcoinech.

K přičtení Satoshi je zapotřebí mít účet na Cryptoo.me a uvést správný email. Odměna je připsána po schválení komentáře.

V případě spamu nebude komentář schválen!

Čím více užitečnější komentář nebo obsáhlejší komentář tím větší bude odměna v Satoshi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *